Skip to content

111 Tennessee TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block729
Lot14
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
21%
Improvement Value:$155,400
79%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+6.6%
2024$5,631+12.7%
2023$4,999+3.9%
2022$4,811+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 13753, Page 4955

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 5316, Page 113

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4155, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1975