Skip to content

37 Evergreen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block102
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
49%
Improvement Value:$66,600
51%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,894+0.2%
2024$4,886-3.2%
2023$5,045+1.4%
2022$4,974+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft960DeedBook 10656, Page 1541

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 7753, Page 549

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4493, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1965