Skip to content

500 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 1993

Property Information

Block116
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,990
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
23%
Improvement Value:$184,200
77%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077+0.2%
2024$9,062-3.2%
2023$9,358+1.4%
2022$9,226+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965