Skip to content

508 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 13, 1988

Property Information

Block116
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
35%
Improvement Value:$101,400
65%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+0.2%
2024$5,936-3.2%
2023$6,129+1.4%
2022$6,043+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,000

Property Built

Built

Year Built: 1960