Skip to content

514 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2008

Property Information

Block116
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,117
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
35%
Improvement Value:$112,400
65%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,566+0.2%
2024$6,555-3.2%
2023$6,769+1.4%
2022$6,673+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 3984, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1965