Skip to content

400 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block122
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
33%
Improvement Value:$123,700
67%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+0.2%
2024$6,698-6.6%
2023$7,174+1.4%
2022$7,073+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962