Skip to content

504 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2009

Property Information

Block127
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
26%
Improvement Value:$164,800
74%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,457+0.2%
2024$8,443-3.2%
2023$8,718+1.4%
2022$8,595+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8656, Page 1693

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4363, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1963