Skip to content

137 Hart AveBellmawr, NJ 08031

Built 1963

Last Sale Date
Mar 14, 2069

Property Information

Block164
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
25%
Improvement Value:$135,300
75%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,819+0.2%
2024$6,808-3.2%
2023$7,030+1.4%
2022$6,931+1.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-000073-09

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 8254, Page 1412

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 7073, Page 1611

Property Sale

Sale
$90,900
DeedBook 4813, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1963