Skip to content

1033 Carter AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Oct 10, 2047

Property Information

Block25
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
41%
Improvement Value:$74,200
59%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+0.2%
2024$4,720-3.2%
2023$4,874+1.4%
2022$4,805+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft1,038DeedBook 9385, Page 1443

Property Built

Built

Year Built: 1960