Skip to content

960 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Apr 30, 2056

Property Information

Block27
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
32%
Improvement Value:$95,600
68%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+0.1%
2024$5,309-3.2%
2023$5,482+1.4%
2022$5,405+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-017778-15

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 7327, Page 1800

Property Built

Built

Year Built: 1960