Skip to content

10 Union AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Nov 15, 1973

Property Information

Block27
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,851
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
31%
Improvement Value:$141,000
69%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,473+0.2%
2024$7,461-3.3%
2023$7,712+1.5%
2022$7,599+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,851DeedBook 3307, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1944