Skip to content

253 Salem AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Sep 30, 2054

Property Information

Block42
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
30%
Improvement Value:$118,600
70%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384+0.2%
2024$6,374-3.2%
2023$6,582+1.4%
2022$6,489+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960