Skip to content

249 Salem AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jul 21, 2054

Property Information

Block42
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
29%
Improvement Value:$121,000
71%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,475+0.2%
2024$6,465-3.2%
2023$6,675+1.4%
2022$6,581+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 12202, Page 79

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 10937, Page 5Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8058, Page 1961

Property Built

Built

Year Built: 1960