Skip to content

1161 Jefferson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Apr 14, 1977

Property Information

Block5
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,238
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$121,600
71%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,490+0.2%
2024$6,480-3.2%
2023$6,691+1.4%
2022$6,596+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000

To:

Sq Ft1,238DeedBook 3487, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1944