Skip to content

112 Bell RdBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
Oct 1, 2065

Property Information

Block75
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
30%
Improvement Value:$121,300
70%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,516+0.2%
2024$6,506-3.2%
2023$6,718+1.4%
2022$6,623+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 8205, Page 3

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5164, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1965