Skip to content

124 Bell RdBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block75
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$120,900
72%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+0.2%
2024$6,340-3.2%
2023$6,546+1.4%
2022$6,454+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 11645, Page 1852

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 10318, Page 430Recorded1/4/2016

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3468, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1965