Skip to content

104 S Bell RdBellmawr, NJ 08031

Built 1997

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Apr 16, 2001

Property Information

Block75
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,679
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
22%
Improvement Value:$160,400
78%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,776+0.2%
2024$7,763-3.2%
2023$8,016+1.4%
2022$7,903+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,679DeedBook 5153, Page 738

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5111, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4719, Page 297

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4638, Page 201