Skip to content

70 Brown AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 1988

Property Information

Block91
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
30%
Improvement Value:$138,700
70%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+0.2%
2024$7,189-3.3%
2023$7,431+1.5%
2022$7,323+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950