Skip to content

112 Devon AveBellmawr, NJ 08031

Built 1973

Last Sale Price
$2,200
Last Sale Date
Sep 27, 2068

Property Information

Block99
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
27%
Improvement Value:$143,400
73%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,473+0.2%
2024$7,461-3.2%
2023$7,704+1.4%
2022$7,596+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200
DeedBook 3085, Page 1177

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$2,200

To:

Sq Ft1,650DeedBook 3085, Page 1177