Skip to content

41 Franklin Avenue NorthBerlin, NJ 08009

Built 1952

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block100
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,764
Acreage1.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,300
31%
Improvement Value:$180,400
69%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,858+8.8%
2024$8,142+2.1%
2023$7,974+19.9%
2022$6,649-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 12397, Page 531

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9925, Page 1350Recorded12/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952