Skip to content

268 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block1408
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,663
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
47%
Improvement Value:$70,000
53%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,523+0.9%
2024$4,482+2.1%
2023$4,389+0.6%
2022$4,363-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,663DeedBook 11738, Page 365

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5170, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1900