Skip to content

314 Route 73Berlin, NJ 08009

Built 1900

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Aug 28, 1987

Property Information

Block1209
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningC-3
Sq Footage1,860
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,300
58%
Improvement Value:$132,600
42%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741+0.9%
2024$10,644+2.1%
2023$10,423+0.6%
2022$10,360-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500

To:

Sq Ft1,860DeedBook 4239, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1900