Skip to content

202 Estaugh AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 22, 2012

Property Information

Block1314
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,116
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,700
41%
Improvement Value:$94,300
59%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+0.9%
2024$5,374+2.1%
2023$5,263+0.6%
2022$5,231-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 9705, Page 1420

Property Built

Built

Year Built: 1920