Skip to content

216 Estaugh AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1930

Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block1314
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,028
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
25%
Improvement Value:$188,600
75%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,626+0.9%
2024$8,548+2.1%
2023$8,371+0.6%
2022$8,320-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930