Skip to content

213 Broad Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1930

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block1314
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,048
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,200
27%
Improvement Value:$175,900
73%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+0.9%
2024$8,183+48.5%
2023$5,511+0.6%
2022$5,478-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 12201, Page 1093

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 9775, Page 41

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3614, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1930