Skip to content

201 Broad Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block1314
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,942
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,200
32%
Improvement Value:$140,700
68%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+0.9%
2024$6,993+2.1%
2023$6,848+0.6%
2022$6,807-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920