Skip to content

256 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block1408
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,892
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,200
63%
Improvement Value:$132,000
37%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,014+0.9%
2024$11,904+2.1%
2023$11,658+0.6%
2022$11,587-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4075, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1890