Skip to content

6 Summit AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block2012
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,983
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$184,500
71%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,852+0.9%
2024$8,771+2.1%
2023$8,589+0.6%
2022$8,538-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500

To:

Sq Ft1,983DeedBook 7551, Page 425

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5060, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1920