Skip to content

15 Tansgate BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1993

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block2100
Lot45
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,800
25%
Improvement Value:$198,900
75%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+0.9%
2024$8,981+2.1%
2023$8,795+0.6%
2022$8,742-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 12389, Page 1673

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 7207, Page 981

Property Sale

Sale
$160,126
DeedBook 4655, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1993