Skip to content

27 Tansgate BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1991

Last Sale Price
$204,210
Last Sale Date
Jan 30, 1992

Property Information

Block2100
Lot51
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,780
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,900
22%
Improvement Value:$249,400
78%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,925+0.9%
2024$10,826+2.1%
2023$10,602+0.6%
2022$10,538-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$204,210

To:

Sq Ft2,780DeedBook 4540, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1991