Skip to content

21 Summit AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1968

Last Sale Price
$498,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block2202
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,100
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
34%
Improvement Value:$162,300
66%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,935+0.9%
2024$6,872+2.1%
2023$6,729+0.6%
2022$6,689-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$498,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 12633, Page 330

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 10449, Page 1819Recorded7/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968