Skip to content

1 Blatherwick DriveBerlin, NJ 08009

Built 1975

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block2211
Lot72
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,631
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$201,000
77%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+0.9%
2024$8,822+2.1%
2023$8,639+0.6%
2022$8,587-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft2,631DeedBook 9986, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1975