Skip to content

2 Princeton CourtBerlin, NJ 08009

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block2208
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,128
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,600
28%
Improvement Value:$196,800
72%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,326+0.9%
2024$9,241+2.1%
2023$9,050+0.6%
2022$8,995-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 7609, Page 1334

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 5196, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1972