Skip to content

13 Evergreen DriveBerlin, NJ 08009

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block2208
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,387
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
30%
Improvement Value:$196,300
70%
Total Assessment$280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561+0.9%
2024$9,474+2.1%
2023$9,278+0.6%
2022$9,222-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 4614, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1972