Skip to content

31 Carriage Stop DriveBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block2306
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,302
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
35%
Improvement Value:$113,100
65%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,898+0.9%
2024$5,844+2.1%
2023$5,723+0.6%
2022$5,688-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 11487, Page 246

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 10642, Page 759Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7609, Page 1329

Property Sale

Sale
$141,380
DeedBook 5162, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 2000