Skip to content

137 Lincoln LaneBerlin, NJ 08009

Built 1996

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block2402
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
23%
Improvement Value:$138,000
77%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+0.9%
2024$6,067+2.1%
2023$5,941+0.6%
2022$5,906-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000

To:

Sq Ft1,576DeedBook 10106, Page 163

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7545, Page 465

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5145, Page 519

Property Sale

Sale
$100,800
DeedBook 4843, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1996