Skip to content

93 Roosevelt BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block2406
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,054
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
21%
Improvement Value:$170,300
79%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+0.9%
2024$7,253+2.1%
2023$7,103+0.6%
2022$7,060-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,054DeedBook 12200, Page 646

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 5167, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 2000