Skip to content

18 Zion DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block2503
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
17%
Improvement Value:$215,600
83%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,858+0.9%
2024$8,778+2.1%
2023$8,596+0.6%
2022$8,544-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 12140, Page 1997

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,904DeedBook 11364, Page 1734Recorded3/26/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 10001, Page 1974Recorded5/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 8791, Page 927

Property Sale

Sale
$263,168
DeedBook 7896, Page 1715