Skip to content

103 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 5, 2024

Property Information

Block2505
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
17%
Improvement Value:$206,900
83%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,504+0.9%
2024$8,426+2.1%
2023$8,252+0.6%
2022$8,202-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 12532, Page 700

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 10759, Page 749Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 9447, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$222,965
DeedBook 7694, Page 1311