Skip to content

137 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 27, 2010

Property Information

Block2505
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,534
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
19%
Improvement Value:$175,200
81%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,419+0.9%
2024$7,352+2.1%
2023$7,199+0.6%
2022$7,156-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 9178, Page 690

Property Sale

Sale
$253,500
DeedBook 8217, Page 1694

Property Built

Built

Year Built: 2006