Skip to content

139 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block2505
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,036
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
16%
Improvement Value:$226,300
84%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+0.9%
2024$9,143+2.1%
2023$8,954+0.6%
2022$8,899-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,036DeedBook 10415, Page 1955

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 9513, Page 1452

Property Sale

Sale
$334,233
DeedBook 8003, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 2005