Skip to content

131 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block2505
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
17%
Improvement Value:$181,000
83%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+0.9%
2024$7,385+2.1%
2023$7,232+0.6%
2022$7,189-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 12917, Page 19

Property Sale

Sale
$271,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 8070, Page 1466

Property Sale

Sale
$238,225

To:

Property Built

Built

Year Built: 2005