Skip to content

149 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block2505
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,534
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
20%
Improvement Value:$173,400
80%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364+0.9%
2024$7,297+2.1%
2023$7,146+0.6%
2022$7,103-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 11905, Page 1928

Property Sale

Sale
$250,528
DeedBook 8033, Page 1707

Property Built

Built

Year Built: 2005