Skip to content

129 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block2505
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,534
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
20%
Improvement Value:$172,700
80%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,334+0.9%
2024$7,267+2.1%
2023$7,117+7.2%
2022$6,639-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 11749, Page 696

Property Sale

Sale
$206,500
DeedBook 9195, Page 70

Property Sale

Sale
$221,550
DeedBook 8039, Page 1469

Property Built

Built

Year Built: 2005