Skip to content

127 Sequoia DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block2505
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
18%
Improvement Value:$192,900
82%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,023+0.9%
2024$7,950+2.1%
2023$7,785+0.6%
2022$7,738-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,880DeedBook 12446, Page 350

Property Sale

Sale
$219,700

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 10581, Page 1750Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$242,140
DeedBook 8003, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 2005