Skip to content

114 Ridgewood AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block703
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,092
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
36%
Improvement Value:$116,000
64%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,140+0.9%
2024$6,084+2.1%
2023$5,958+0.6%
2022$5,922-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,092DeedBook 8664, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 1950