Skip to content

433 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1906

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block108
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,800
32%
Improvement Value:$445,700
68%
Total Assessment$655,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,904+1.5%
2024$15,670+4.1%
2023$15,051+2.4%
2022$14,703+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,085DeedBook 10751, Page 477

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 10448, Page 1340Recorded7/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1906