Skip to content

403 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2011

Property Information

Block108
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
45%
Improvement Value:$253,900
55%
Total Assessment$463,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,454+1.5%
2024$10,300+4.1%
2023$9,893+2.4%
2022$9,664+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 9240, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1915