Skip to content

206 Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1886

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block90
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,700
34%
Improvement Value:$452,400
66%
Total Assessment$683,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,546+1.5%
2024$14,333+4.1%
2023$13,766+2.4%
2022$13,448+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,890DeedBook 9934, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1886