Skip to content

415 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1921

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block10
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,800
44%
Improvement Value:$205,900
56%
Total Assessment$365,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,662+1.5%
2024$8,535+22.9%
2023$6,946+4.2%
2022$6,666+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900

To:

Sq Ft1,568DeedBook 12076, Page 932

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,604DeedBook 11575, Page 1395Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$107,250

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 11532, Page 951Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4021, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1921